lidé

Potíže v klimakteriu

Projevy potíží spojené s přechodem mohou být velice pestré, ale nemusí se projevit u všech žen v celém rozsahu.
 

DŮSLEDKY NEDOSTATKU HORMONU ESTROGENU

1. časné - návaly, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, nesoustředěnost a zapomínání, deprese...

2. střední - suchost kůže a sliznic, neudržení moči, vypadávání vlasů,zubů, zhoršení vidění, suchost v ústech...

3. pozdní - osteoporosa (řídnutí kosti), kardiovaskulární onemocnění, Alzheimerova demence
 

Návaly horka

Jde o příznak popisovaný nejčastěji. Žena udává, že ji "polije horko", které většinou postupuje od hrudníku přes krk až do obličeje. Žena viditelně zčervená, velmi často se zpotí. Návaly se opakují v různých intervalech – od jednoho za měsíc, za týden, či za den až po několik během jediné hodiny.Trvají několik sekund, výjimečně déle. Návaly sice nejsou pro ženu nijak nebezpečné, přesto mohou být velmi nepříjemné. Jejich projevy jsou totiž viditelné okolím, a pro ženu, jejíž povolání vyžaduje práci s lidmi (učitelky, prodavačky, lékařky...) tak někdy znamenají i výrazný společenský handicap.

Otázka, která vás okamžitě napadne? Pravděpodobně zní: "Jak dlouho takový stav může trvat?" Na to vám nikdo přesně neodpoví. Může to trvat rok, dva roky, pět let. Ve výjimečných případech i 20 let!

 

Pocení

Další velmi nepříjemný příznak. Přichází nejčastěji v noci, často je spojeno s návaly. Může se vyskytovat 1x za měsíc, ale také 3x za jedinou noc. Ženy udávají, že se doslova "probudily v kaluži svého vlastního potu". To pak znamená vstát, osprchovat se, převléci sebe, následně ložní prádlo… a pokud se tento stav zopakuje i třikrát za noc a navíc každou noc po dobu několika měsíců, zane se hlásit chronická únava.
 

Poruchy spánku

Může se vyskytnout jako samostatný příznak, často však bývá „průvodcem“ nočního pocení. Ženy popisují v podstatě dva hlavní typy nespavosti. Buď bez problémů usnou kolem desáté-jedenácté hodiny večerní, ale probudí se kolem třetí-čtvrté hodiny ranní a už nemohou usnout. Anebo nemohou usnout, a to kolikrát ani dlouho po půlnoci, a když konečně ve dvě hodiny v noci usnou, probudí je v pět-šest ráno nemilosrdný budík, že je třeba vstávat do práce. Poruchy spánku tak mohou trvat i několik let. 
 

Podrážděnost

Okolí si šeptá: "Ona se změnila! Není náhodou v přechodu?" Rodina, přátelé a známí tak reagují na vaše chování, jaké dosud neznali. Například v supermarketu doprodali vaše oblíbené rohlíky, a tak dětem či manželovi vynadáme za špatné počasí. Kolegyně v práci řekne dvojsmyslnou poznámku. Dříve jste se zasmála, teď předvedete hysterickou scénu nebo se rozpláčete. Objevuje se i určitý druh nadměrné vztahovačnosti – v každé větě hledáte podtext, který uráží zrovna vás. Trpíte propastnou ztrátou sebedůvěry.
 

Nesoustředěnost a zapomínání

Už se vám stalo, že jste hodinu na pracovní poradě a vůbec nic si z ní nepamatujete? Prostě jste vypnula! Vedoucí sice hovořil poutavě, ale vy jste přemýšlela, jak zvládnout nákup, kdy zaplatit složenky, kde se máte setkat s manželem…
Na složitější úkony,které jste však dříve bez problémů zvládali, začínáte vymýšlet systém připomínajících papírků, poznámek v kalendáři;ty techničtější z vás využijí služeb mobilního telefonu či počítačů, aby včas dostávaly informaci o tom, co ještě máte udělat.

Časem se děsíte každého pípnutí. "Na copak jsem zase zapomněla?" leknete se.
 

Závratě

Ženy popisují, že se s nimi zatočila nebo rozhoupala země, případně se jim podlomila kolena. Čím jsme starší, tím obtížněji zachováváme vzpřímené postavení našeho těla. Stárnutím dochází ke zpomalenému nervovému vedení a stále častěji se objevují kývavé pohyby. Pokud do vás někdo strčí, lehko ztratíte rovnováhu. Při klopýtnutí je pak pravděpodobnější, že upadnete!
 

Deprese

Postihují i ženy, které se nám dosud zdály plné elánu a životního optimismu. Jen si to představte: v kanceláři vám vynadal šéf, že jste práci odbyla, manželovi nechutnal váš guláš, syn přinesl poznámku za špatné chování ze školy, dcera si dělá těhotenský test, rodiče zestárli a je potřeba jim věnovat více času a vy sama se trápíte tím, že již nejste tak přitažlivá jako dřív. To se přece nedá zvládnout! A pak už je k depresi je jenom krůček!
 

Poševní potíže

Nedostatek hormonu estrogenu způsobuje tzv. atrofizaci poševní sliznice. Pochva se postupně zkracuje a zužuje, snižuje se tvorba hlenu a výsledkem bývá pálení a svědění rodidel. Pohlavní styk bývá nepříjemný, někdy i bolestivý. Takto změněná poševní sliznice je rovněž náchylnější k zánětům, protože postrádá obvyklou poševní mikrofloru, která je jinak v pochvě přítomna a do jisté míry ji chrání.
Jde o problém, se kterým se žena velmi obtížně svěřuje komukoliv (partnerovi, kamarádce, natož pak lékaři). Přitom řešení tohoto problému nemusí být složité. Jinak se může stát, že kvůli nepřiznaným bolestem a studu se milování raději začnete vyhýbat. A máte-li sexuálně aktivnějšího partnera, začnou se objevovat hádky, obviňování. Prostě komplikace, které vám rozhodně v ničem nepomohou.
 

Močové potíže

Jsou v přechodu a po přechodu velmi časté. Pochva leží velmi blízko močového měchýře a je od něj oddělena pouhou tenkou vrstvičkou buněk. Na nedostatek hormonu estrogenu reagují všechny tkáně stejně - ztenčováním a vysušováním.

 • Močení může být bolestivé, přinejmenším nepříjemné (žena cíleně méně a méně pije, protože se bojí močit, vždyť "už to zase bude bolet".
 • Časté nucení na močení (i při velmi malém množství moči v močovém měchýři).
 • Moč může samovolně odkapávat, protože svalovina hlídající odtok z močového měchýře slábne.
 • Moč může unikat při kašli, smíchu.

Zuby

Objevují se potíže s protézami, paradentosou, pálení sliznice v ústech, suchost v ústech, poruchy chuti, záněty dutiny ústní a vypadávání zubů.

Uši, nos

Nejčastějšími příznakem bývá suchost, méně častěji pak záněty.
 

Oči

Všeobecně je časté pálení očí, zhoršení zraku, problémy na sluníčku (až bolest při pohledu do sluníčka). Mohou nastat problémy s kontaktními čočkami (pálí, objevují se záněty).

Kůže

Kůže se ztenčuje, dochází k její suchosti, k depigmentaci, ke změnám v uložení pigmentových skvrn, ke vzniku vrásek. Vrásky jsou asi nejnápadnějším projevem stárnutí. Kůže ztrácí svoji pružnost a přirozené napětí, začíná se vyvěšovat, zhoršuje se cévní zásobení kůže a tím dostává kůže i matný mírně nažloutlý nádech. 
Vlasy začínají řídnout a více vypadávat. 
Výrůstky na kůži, nejčastěji na kůži krku, pod prsy a v podpaždích, které sice nejsou nebezpečné, ale viditelné, a lze je při mytí či oblékání zatrhnout. 
Chlupy (chloupky) se mohou objevovat po menopause, spíše pak ale ve věku od 60-65 let, a to hlavně na tvářích, kde vytváří knírek (někdy velmi nápadný).
 

Osteoporosa

Doslovným překladem "řídnutí kostí", jinak také "tichý zloděj kostí". Prořídnutí je takového rozsahu, že se výrazně mění i funkce kosti. A co je nejzákeřnější? Že nebolí! Organismu přitom hrozí nebezpečí zlomenin, a to i při nepřiměřeně malé námaze.

Nejčastější typy zlomenin:

 • Zlomenina krčku kosti stehenní
 • Zlomenina dolního předloktí
 • Zlomenina obratlů páteře

Předpokládá se, že osteoporosou trpí asi 16% obyvatelstva u nás! Přibývá jí i ve vyspělých zemích a předpokládá se, že výskyt bude stoupat!

PROČ? To zatím přesně nevíme!

Příčin bude několik: prodlužuje se průměrný věk obyvatelstva a lidé se své osteoporosy prostě dožijí. Více se uplatňují vlivy, o nichž víme, že podporují vznik a rozvoj osteoporosy (tj. nevyvážená strava, nedostatečná tělesná zátěž, kouření, alkohol, černá káva v nadměrném množství, stresy denního života).
Cílem prevence osteoporosy je vytvořit co nejvyšší rezervu kostní hmoty a co nejvíce zpomalit odbourávání kosti.
 

Alzheimerova demence

Alzheimerova demence neboli hloupnutí - má nenápadný začátek s postupně se rozvíjející ztrátou paměti! Zpočátku je velmi obtížné odlišit, do jaké míry jde o úbytek paměti související s věkem.

Nejprve se rozvíjí poruchy tzv. epizodické paměti, tzn. že pacienti nejsou schopni si zapamatovat novou informaci, resp. hlavně nejsou schopni si ji vybavit. Příklad: "Co bylo dnes k obědu?"

V další fázi vývoje dochází ke ztrátě tzv. sémantické paměti, tzn. že si nedovedou vybavit běžné skutečnosti (např. názvy dní, měsíců, jména). Postupně se rozvíjí porucha emocí. Pacienti např. obviňují okolí, že jim bere jejich věci. Začínají se objevovat bludy (např. že jejich dávno zemřelý partner je naživu), objevují se poruchy prostorové orientace (pacienti bloudí i na známém místě, v žádném případě již nejsou schopni si zapamatovat novou cestu).
POZOR! Jsou přesvědčeni, že jim NIC není!!
 

Příklady ze současnosti:

 • Žena je na služební cestě. Přijde do hotelu, ubytuje se, ale druhý den neví, kde je a co tam vůbec dělá, nebo:
 • Žena zaparkuje auto ve vedlejší ulici, protože v té "její" dnes nebylo místo. Druhý den ale neví, kde auto je, a jde ohlásit krádež.

Asi je zbytečné vysvětlovat trapnost obou situací, když se prokazuje, kdo vlastně jste, či když vás policie přivede k vašemu nepoškozenému autu o ulici dál.

Kardiovaskulární nemoci :
Současná padesátiletá žena má:

 • 60% pravděpodobnost, že bude mít hypertenzi (tj. vysoký krevní tlak),
 • 46% pravděpodobnost, že bude mít srdeční chorobu,
 • 31% pravděpodobnosti, že na ni zemře.

U žen po menopauze se objevují rizikové faktory kardiovaskulárních chorob a ženy do té doby zdravé mají vyšší až vysoký krevní tlak. Změní se hladiny krevních tuků, mění se hemokoagulační faktory (faktory krevní srážlivosti). Jestliže se u žen jednou srdeční nemoc projeví, její prognóza je mnohem horší než u mužů. Je to dáno i tendencí žen svoje problémy bagatelizovat. Situaci do značné míry komplikuje i fakt, že bolest na prsou a poruchy srdečního rytmu patří často k příznakům přechodu. A na chystající se infarkt nás nemusí vůbec nic upozornit!

HRT_3/19