Mám hlad. Mám Chuť. Cukrovka a jídlo. 

Fotoreportáž ze slavnostního předávání cen vítězům výtvarné soutěže pro děti s diabetem. 

Ve výstavní galerii se v pátek 11. prosince 2015 proměnil prostor Písecké brány na pražských Hradčanech. Dvoranu barokní stavby zaplnilo 39 oceněných výtvarných prací, které měly společné téma: „Mám hlad. Mám chuť. Cukrovka a jídlo.“  Obrázky vytvořily děti a dospívající s diabetem v rámci výtvarné soutěže Měníme diabetes prostřednictvím umění.  Tu pro ně již poosmé uspořádala společnost Novo Nordisk ve spolupráci se Sdružením rodičů a přátel diabetických dětí v ČR. Soutěž dává příležitost vyjádřit i obtížně vyslovitelné pocity a pomoci ostatním pochopit, jaké to je žít s diabetem.   

Obrázky do soutěže mohly děti posílat buď individuálně, nebo se do ní zapojily na dětských táborech a léčebných pobytech pro diabetiky.  Soutěž byla rozdělena do tří věkových kategorií: 4-7, 8-11 a 12-18 let.

Téma letošního ročníku soutěže představovalo pro děti obzvláště velkou výzvu: jídlo a chuť na sladké řeší denně většina z nich. To bylo patrné ze všech vystavených prací a také z komentářů, které k nim děti připojily.   

 

Děti se na vyhlášení výsledků soutěže sjely z různých koutů republiky. Ve slavnostně vyzdobeném sále pro ně bylo nachystáno také občerstvení, aby mohly dodržet svůj pravidelný stravovací režim. 

2015_Fotoreportaz_obr_3_533x369.jpg

 

Po prohlídce prací zahájila program herečka a moderátorka Kristýna Dámová. Přivítala jak oceněné dětské účastníky a jejich doprovod, tak zástupce pořadatelů soutěže. Milým překvapením se stala návštěva ministryně   školství, mládeže a tělovýchovy, paní Mgr. Kateřiny Valachové, Ph.D. , která pronesla úvodní slovo a předala ceny výhercům  Individuální soutěže v kategorii 4-7 a 8-11 let. 

file

 

Paní ministryně poděkovala všem účastníkům i organizátorům a vyjádřila přání osobně navštívit některý z táborů pro děti s diabetem. Na památku si paní ministryně odvezla edukační publikaci Diaorbis pictus určenou pro nově diagnostikované děti s diabetem a jejich rodiny. Autorky publikace MUDr. Ludmila Brázdová z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří a MUDr. Helena Vávrová ze Vsetína vytvořily celou publikaci z obrázků, které děti posílaly do výtvarné soutěže v předchozích ročnících. 

file

 

Pro děti bylo vyhlášení vítězů slavnostním a neobvyklým zážitkem. Diplom a dárková taška udělaly radost všem dětem bez rozdílu věku. 

file

 

Ceny v kategorii 12-18 let předal předseda Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR JUDr. Václav Letocha. 

file

 

K adventní náladě přispělo vystoupení dětí  z Dětského sboru Základní školy v Praze 6 - Lysolajích, které pod vedením paní učitelky Jaroslavy Tomajkové zazpívaly pásmo vánočně laděných písní. 

file

 

Další ocenění byla udělena v kategorii Dia tábory a léčebné pobyty. Ceny výhercům předali pořadatelé ozdravných pobytů a táborů pro děti s diabetem: předseda spolku Diaklub Nová Paka, Ing. Miloslav Pačesný, a předsedkyně občanského sdružení rodičů dětí s diabetem a celiakií – DIACEL Písek, paní Zdeňka Staňková. 

file

 

Příjemný dopolední program završilo společné focení vítězů... 

file

 

...a zasloužené doplnění energie v podobě rautu.

file

 

Děti se pak ještě kreativně vyřádily ve vánoční výtvarné dílně. Z Písecké brány si tak jako vzpomínku odnesly i vlastnoručně vyrobené sněhuláky a vánoční těžítka. 

file

 

MAPA_11/18