Může se zdát, že vysvětlit obezitu je snadné. Pokud někdo spotřebovává více kalorií než potřebuje, přibírá na váze. Nicméně skutečné vysvětlení tak jednoduché není. A ve hře není jen váha.

Obezita je komplexní chronické onemocnění, přičemž snižování hmotnosti není jen otázkou nižšího příjmu potravy a většího pohybu. Ve skutečnosti může obezita být ovlivněna genetikou, fyziologií, prostředím, zaměstnáním a vzděláním a tím, co se děje v mozku.

Pochopení těchto faktorů je rozhodující, protože obezita je spojena s dalšími onemocněními, včetně cukrovky 2. typu, onemocněními srdce a jistými druhy rakoviny. A to pomíjíme stigma a předpojatost, jimiž miliony lidí trpí každý den.

Nicméně při správné péči mohou lidé s obezitou dosáhnout setrvalého úbytku na váze, který pro jejich zdraví skutečně něco znamená.

Obezita je ovlivňováno mnoha faktory, jak uvnitř, tak vně těla. Člověk se může se sklonem k přibírání narodit. Jako když se někdo narodí s určitou barvou očí.

Je zde i fyziologické hledisko. Když člověk jí, převádějí se hormonální signály ze žaludku a střev do pocitu menšího hladu a zvýšené sytosti. To u jedince řídí příjem potravy.

Při hubnutí se mohou hladiny hormonů měnit s cílem znovu nabýt ztracenou váhu. Výsledkem je, jak ukazují studie, že pouze jedna třetina lidí si dosaženou nižší váhu udrží.

 

Přibývání na váze může rovněž způsobit mnoho aspektů obecné pohody člověka, jeho prostředí a životního stylu. Na riziko vzniku obezity může rovněž mít vliv to, kde člověk žije a kultura, která jej obklopuje.

Takže i když mnoho obézních lidí má za to, že by měli být schopni si svou váhu kontrolovat sami, tak snadné to není.

Abychom obezitě porozuměli, musíme pochopit to, co se děje na našem mozku. Zdá se, že naše těla jsou silně závislá na extra kaloriích, pravděpodobně proto, že po tisíce let to bylo základním mechanismem přežití.

Proto musí obézní lidé vyvíjet k hubnutí úsilí. Jejich tělo je naprogramováno tak, že je nutí nabrat zpět jejich původní váhu. V mozku je to tak, jako by tam byl vypínač, který vylaďuje výdej energie do té doby, než nabydou ztracená kila zpět.

Snažíme se zjistit, kde přesně by v mozku takový vypínač mohl být a zda by bylo možné jej ovlivnit léky. Takže jednoho dne bychom mohli být schopni pomoci obézním lidem „resetovat“ jejich váhu na nový, zdravější výchozí bod.

Pokud uspějeme, mohli bychom pomoci milionům obézních lidí.

Chceme být vůdčí silou ve vědě zkoumající obezitu.

Věnujeme velkou pozornost přirozenému hormonu GLP-1. Zjišťujeme stále více o roli, kterou tento přirozeně se vyskytující hormon zdá se hraje při úspěšném hubnutí. Například, poté, co člověk sní jídlo, molekuly GLP-1 v těle ovlivňují pocit hladu.

Naši vědci několik let studovali, jak lze použít syntetické molekuly GLP-1 k potlačení chuti k jídlu nebo zvýšení výdeje energie. A budeme pokračovat ve zjišťování, jak by GLP-1 mohl posílit dlouhodobé zhubnutí.

V současnosti provádíme výzkum v následujících oblastech:

  • 20% snížení váhy
  • kardiovaskulární přínosy