Cukrovka 2. typu je komplexní chronické onemocnění, ke kterému dochází tehdy, kdy tělo není schopno vytvářet dostatek inzulinu nebo není schopno jej účinně využívat. Lidé s cukrovkou 2. typu se musí léčit, aby měli hladiny inzulinu a cukru v krvi po kontrolou.

Inzulin je hormon vytvářený ve slinivce břišní, který řídí množství glukózy v krvi. Příliš malé množství inzulinu znamená, že tělo nemůže vstřebávat glukózu z potravy. Pokud k tomu dojde, hladiny glukózy stoupnou a časem mohou tyto zvýšené hladiny poškodit cévy a snížit dodávky kyslíku a na živiny bohaté krve do orgánů a nervů.

Lidé s cukrovkou 2. typu, jejichž těla na inzulin neodpovídají dobře nebo jsou vůči inzulinu odolná, mohou potřebovat léčbu, která by jim pomohla glukózu lépe zpracovat. To by mohlo napomoci zabránit vzniku dlouhodobých komplikací.

Na zlepšování léčebných možností u lidí s cukrovkou 2. typu pracujeme každý den. Prozkoumáváme každou možnost, ať již jde o účinnější léčiva nebo způsoby jejich užívání.

Smysl práce našich vědců je jednoduchý – zjistit nenaplněné potřeby u chronických onemocnění a převést je do terapeutických řešení. Jednou z myšlenek je převedení léčby cukrovky 2. typu z injekcí na tablety.

Tento cíl je mnoho let starý, ale problémem byl trávicí systém těla. Po požití biologická léčiva, jako je inzulin, stejným způsobem jako rozkládají jídlo, stráví tělesné enzymy. Pro biologická léčiva musíme najít způsob, jak neporušeně projít trávicím systémem a dostat se do krve.

Nedávno jsme uspěli a ukázali jsme, že syntetickou verzi hormonu nazývaného glukagonu podobný peptid (GLP-1) lze užívat v tabletách. Hormon GLP-1 se přirozeně vytváří ve střevech v odpovědi na jídlo. Po uvolnění stimuluje tvorbu inzulinu ve slinivce břišní, což zpětně snižuje množství glukózy v krvi.

Jde o první perorální léčbu cukrovky 2. typu pomocí agonisty receptoru GLP-1 na světě. Doufáme, že nebude trvat dlouho, než budeme schopni poskytnout širší spektrum perorálních terapií. Nejen na cukrovku, ale i na jiná závažná chronická onemocnění v našem výzkumném portfoliu.

Na inovacích injikování inzulinu pracujeme téměř 100 let, přičemž naše úsilí je motivováno výzvou dosáhnout co nejjednoduššího a nejpohodlnějšího podávání léčiva.

Vycházíme z potřeb lidí s cukrovkou 2. typu, nasloucháme jejich problémům při léčbě a snažíme se porozumět tomu, jak dosáhnout toho, aby léčba byla bezpečnější a snazší.

Používáme vědecké metody od antropologie po biochemii s cílem získat údaje a dát směr našemu výzkumu a inženýrským dovednostem a zkušenostem.

V oblasti cukrovky 2. typu v současnosti provádíme výzkum v následujících oblastech:

  • inzuliny reagující na glukózu 
  • konektivní prostředky podávání inzulinu perorální antidiabetika
  • kardiovaskulární přínosy
  • snížení tělesné hmotnosti